Naturalny wygląd to atrybut Barbeta. Włos chroni go przed zimnem, a w słońcu przed przegrzaniem.
Podstawą pielęgnacji jest czesanie/szczotkowanie. W tym celu warto zaopatrzyć się:
- szczotka typu pin brush z metalowymi pinami - wyczesujemy nią martwy włos.
- szczotka pudlówka twarda z długim pinem (najbardziej sprawdza się taka z przeznaczeniem dla teriera rosyjskiego) - niezawodna w rozczesywaniu kołtunów.
- grzebień metalowy z mieszanym rozstawem ząbków (50/50 lub 80/20) lub jeden z grubymi, długimi i szeroko rozstawionymi zębami a drugi mniejszy z krótszymi, obrotowymi igłami - sprawdza się przy dokładnym wyczesywaniu brody i przyzwyczajaniu szczeniaka.
- nożyczki z zaokrąglonymi końcówkami, którymi skracamy włos między opuszkami.
Jak czesać? Oczywiście z włosem. Najlepiej zaczynać od dolnych partii włosów przesuwając się coraz wyżej. W trakcie czesania, gdy wyczuwalne są kołtuny stosujemy wymiennie szczotki. Grzebieniem sczesujemy i sprawdzamy efekt naszej pracy.
Czesanie warto zaplanować 1x w tygodniu. Gdy szata jest dobrze rozczesana łatwiej przeglądać ją po spacerach i kontrolować czy mimo stosowanych zabezpieczeń nie doczepiły się kleszcze.
Jak często kąpiemy? To nasza decyzja zależna od miejsc w jakich przebywamy z barbetem i stopnia zabrudzenia (średnio co 4-6 tygodni). Ważne, aby kąpiel była po dokładnym rozczesaniu.
Kosmetyków dla psów jest ogromny wybór. Szukamy szamponów i odżywek o działaniu wygładzającym, rozkołtuniającym, nawilżającym, takie, które utrzymują naturalną teksturę włosa. Wystrzegamy się kosmetyków, które dodają objętości !!
W pierwszym roku życia najlepiej stosować szampon z odżywką dla szczeniąt - czas kąpieli będzie krótszy.
Uszy barbeta zarastają włosy, a my musimy zadbać o ich właściwą wentylację:
- stopniowo usuwamy nadmiar zewnętrznie wyrastających włosów z kanału usznego (ruchem okrężnym, najprościej gazikiem owiniętym wokół palca), co ułatwia odpływ gromadzącej się woskowiny.
- małżowinę wyczesujemy i przecieramy wilgotnym wacikiem.
Pazury wymagają kontroli i przycinania w zależności od terenu, na którym pies najczęściej biega. W okresie zimowym można stosować na opuszki łap krem natłuszczający. Włos między opuszkami sprawdzamy palcami, wystający przycinamy.
Pamiętajmy, sukces pielęgnacji nie gwarantuje nam najdroższy sprzęt czy kosmetyki, ale systematyczna praca.