Pielęgnacja barbeta

Naturalny wygląd to atrybut Barbeta. Włos chroni go przed zimnem, a w słońcu przed przegrzaniem.

Podstawą pielęgnacji jest czesanie/szczotkowanie. W tym celu warto zaopatrzyć się:

  1. szczotka typu pin brush z metalowymi pinami - wyczesujemy nią martwy włos.
  2. szczotka pudlówka twarda z długim pinem (najbardziej sprawdza się taka z przeznaczeniem dla teriera rosyjskiego) - niezawodna w rozczesywaniu kołtunów.
  3. grzebień metalowy z mieszanym rozstawem ząbków (50/50 lub 80/20) lub jeden z grubymi, długimi i szeroko rozstawionymi zębami a drugi mniejszy z krótszymi, obrotowymi igłami - sprawdza się przy dokładnym wyczesywaniu brody i przyzwyczajaniu szczeniaka.
  4. nożyczki z zaokrąglonymi końcówkami, którymi skracamy włos między opuszkami.

Konstelacja Małej Niedźwiedzicy

Konstelacja Małej Niedźwiedzicy

                                             Konstelacja Małej Niedźwiedzicy        Konstelacja Małej Niedźwiedzicy

Jak czesać? Oczywiście z włosem. Najlepiej zaczynać od dolnych partii włosów przesuwając się coraz wyżej. W trakcie czesania, gdy wyczuwalne są kołtuny stosujemy wymiennie szczotki. Grzebieniem sczesujemy i sprawdzamy efekt naszej pracy.

Czesanie warto zaplanować 1x w tygodniu. Gdy szata jest dobrze rozczesana łatwiej przeglądać ją po spacerach i kontrolować czy mimo stosowanych zabezpieczeń nie doczepiły się kleszcze. 

Jak często kąpiemy? To nasza decyzja zależna od miejsc w jakich przebywamy z barbetem i stopnia zabrudzenia (średnio co 4-6 tygodni). Ważne, aby kąpiel była po dokładnym rozczesaniu.

Kosmetyków dla psów jest ogromny wybór. Szukamy szamponów i odżywek o działaniu wygładzającym, rozkołtuniającym, nawilżającym, takie, które utrzymują naturalną teksturę włosa. Wystrzegamy się kosmetyków, które dodają objętości !!

W pierwszym roku życia najlepiej stosować szampon z odżywką dla szczeniąt - czas kąpieli będzie krótszy.

Uszy barbeta zarastają włosy, a my musimy zadbać o ich właściwą wentylację:

  • stopniowo usuwamy nadmiar zewnętrznie wyrastających włosów z kanału usznego (ruchem okrężnym, najprościej gazikiem owiniętym wokół palca), co ułatwia odpływ gromadzącej się woskowiny.
  • małżowinę wyczesujemy i przecieramy wilgotnym wacikiem.

Pazury wymagają kontroli i przycinania w zależności od terenu, na którym pies najczęściej biega. W okresie zimowym można stosować na opuszki łap krem natłuszczający. Włos między opuszkami sprawdzamy palcami, wystający przycinamy.

Pamiętajmy, sukces pielęgnacji nie gwarantuje nam najdroższy sprzęt czy kosmetyki, ale systematyczna praca.

Konstelacja Małej Niedźwiedzicy